Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2003-04-10

Wojciech Jóźwiak

Znaki zodiaku i ich władcy (06) - Bliźnięta
Przewodnik po symbolice znaków i planet

Znak Bliźniąt nazwany tak został od gwiazdozbioru o tej samej nazwie, który dziś jednak (skutkiem precesji) został przesunięty do znaku Raka. Gwiazdozbiór zaś nazwano tak od dwóch bardzo jasnych i podobnych gwiazd, leżących obok siebie. Grecy widzieli w nich niebieskie wcielenie dwóch herosów, braci-bliźniąt, synów Zeusa: Kastora i Polydeukesa (zwanego również Polluksem). Z nich dwóch Kastor był śmiertelny, Polydeukes zaliczał się do bóstw. Kiedy Kastor poległ w boju, nieśmiertelny brat oddał mu połowę swej nieśmiertelności, i odtąd obaj na zmianę zmartwychwstawali i na powrót zanurzali się w świecie cieni. Obraz boskich bliźniąt widzieli też w tym gwiazdozbiorze mieszkańcy dawnej Mezopotamii, i to wcześniej niż Grecy.

W atlasach nieba przedstawia się ich jako dwóch młodzieńców opartych o siebie plecami, z których każdy patrzy w inną stronę. To dobrze ilustruje charakter i właściwości ludzi typu Bliźniąt, są oni bowiem wszechstronni, i zwykle kiedy zajmują się czymś, jednocześnie myślą o czymś całkiem innym. Bracia Polluks i Kastor to jakby dwie strony jednego zagadnienia i dwa oblicza jednej osobowości. Tam, gdzie są dwie strony, musi nawiązać się dialog, rozmowa. Dlatego znak Bliźniąt wiąże się z rozmową, komunikacją i wymianą informacji.

W micie o Kastorze i Polluksie zapisany jest też związek tego znaku z żywiołem powietrza: boscy bracia narodzili się z jaja, jako że ich ojciec, Zeus, uwiódł ich matkę Ledę pod powietrzną postacią łabędzia. Znak Bliźniąt należy do żywiołu Powietrza (wraz z Wagą i Wodnikiem), oraz do znaków zmiennych, wraz z Panną, Strzelcem i Rybami. Włada nim Merkury. Nie jest w nim wywyższona żadna planeta, ale trzeba zauważyć, że cechy charakteru, jakie daje u ludzi znak Bliźniąt, przypominają pod niektórymi względami wpływy Księżyca i Urana, co oznacza, że obie te planety są silne w tym znaku.

W psychologii Bliźniętom odpowiada pewien stan umysłu, który polega na podzielności uwagi, interesowaniu się "wszystkim co się rusza", skakaniu z tematu na temat. Należy tu także łatwe uczenie się ("w lot" - żywioł powietrza!), powtarzanie po innych, naśladowanie i papugowanie.

Bliźnięta mają podzielną uwagę, a także wielostronne zainteresowania i zwykle sięgają po sukces w dwóch lub więcej zawodach jednocześnie: rasowy Bliźniak może być np. z zawodu chemikiem, którzy jednocześnie biegle gra na trąbce, a do tego kiedyś, przy okazji, opanował język chiński i ma kontakty w owym kraju.

Bliźnięta mają łatwy kontakt z ludźmi, łatwo przystosowują się do różnych środowisk, potrafią prowadzić konwersacje na dowolnie zadany temat i nigdy nie zabraknie im języka w gębie. Nie widać też, aby coś je onieśmielało, peszyło, kazało się wycofywać. Bliźnięta nigdy się nie czerwienią ani na ich twarzy nie widać zmieszania!

Specjalnością znaku Bliźniąt jest język. Ludzie mający planety w tym znaku mają szczególny dar do języków; nierzadko jest to prawdziwy poliglotyzm. Łatwo i chętnie uczą się języków obcych, co łączy się z tym, że w ogóle lubią rozmawiać z ludźmi, i kiedy słyszą dźwięki nieznanej mowy, nie spoczną, póki ich nie zaczną rozumieć. Ludzie należący do typu Bliźniąt z upodobaniem bawią się też językiem, stosują różne gry słów i kalambury, rozwiązują krzyżówki - a i wielu wziętych poetów urodziło się w tym znaku i wywarł on widoczny wpływ na ich twórczość.

Stosownie do swoich umiejętności ludzie z tego znaku mają wyrazistą mimikę i ostro rzeźbione rysy twarzy. Ich twarz czyni wrażenie kościstej, najczęściej bywa prostokątna w zarysie, z ostrymi łukami brwiowymi i wyraźną szczęką. Poruszają się czujnie, rozglądając się na boki, jakby wciąż ćwiczyli zapamiętywanie jak największej liczby przedmiotów w polu widzenia. Budowę ciała zazwyczaj mają dość lekką, raczej z przewagą kości niż mięśni, zwykle też nie mają skłonności do tycia, co wiąże się u nich z szybką przemianą materii. Często u tego znaku spotyka się proporcje ciała zbliżone do dziecięcych: nieco zbyt duża głowa, zbyt długie ręce, wąskie biodra i ramiona, przez co tak zbudowane Bliźnięta wydają się niższe i drobniejsze niż są naprawdę.

Niepokój i ruchliwość tego znaku wyraża się przez podróżowanie i zamiłowanie do wędrownego trybu życia. W życiu społecznym przejawami znaku Bliźniąt są liczne i ożywione kontakty z ludźmi, wszelkie pośrednictwo, wymiana informacji, oraz handel, który także przecież polega na wymianie.

Dla Bliźniąt przestrzeń jest komunikatem, który one nadają albo odczytują. Dlatego w mieszkaniu będą eksponować książki i czasopisma, na ścianach będą wieszać plakaty lub "podprowadzone" skądś znaki drogowe lub szyldy instytucji.

W krajobrazie miasta charakter znaku Bliźniąt mają targowiska, tablice ogłoszeń, sklepy - a szczególnie małe sklepiki w wąskich i tłocznych uliczkach i w przejściach podziemnych. Dalej: dworce kolejowe, porty morskie i lotnicze, poczekalnie w tych miejscach oraz niezliczone sklepy i punkty usługowe, które tam się mieszczą. Również redakcje gazet i radia naładowane są duchem Bliźniąt. (W telewizji jest trochę inaczej - spotęgowane są tam wpływy Lwa.) Typowo bliźnięcym zjawiskiem są internetowe listy dyskusyjne.

Zwierzęta związane z tym znakiem są gadatliwe, wścibskie i nieustannie ożywione, w tej liczbie ptaki - zwłaszcza szpaki, wróble, sikory, kawki i papużki faliste. Bliźnięcy charakter mają też psy i kozy.

W wojsku i na wojnie znakowi Bliźniąt podlegają wysyłani emisariusze, łączność i (częściowo, wraz ze Skorpionem) wywiad.

W ustroju politycznym do znaku Bliźniąt należą zjazdy organizacji i partii, sejmiki, burzliwe dyskusje i głosowania, wypowiadanie się wszystkich wyborców w referendum. Demokracja w ogóle ma charakter Bliźniąt.

Cechy znaku Bliźniąt odnajdujemy w charakterze narodowym Anglików (zamiłowanie do słownych gier i łatwość przystosowywania się do obcych krajów), Żydów (zdolności językowe, słynny dowcip żydowski - szmonces, gromadne modły kiedy jeden przekrzykuje drugiego w synagodze), a także starożytnych Greków (demokracja ateńska i dyskusje filozofów na agorze). Z wielkich miast wyraźnie bliźniaczy charakter ma Nowy Jork.

Wśród nauk tajemnych najbardziej zgodna z duchem znaku Bliźniąt jest kabała - chociaż zawiera przymieszkę Saturna.

Z nauk takiż charakter ma filozofia. I odwrotnie, wielu ludzi z silnym znakiem Bliźniąt wykazuje spontaniczne zamiłowanie do filozofii i snucia filozoficznych rozważań.

Według starej "astro-medycyny" w ciele człowieka znakowi Bliźniąt odpowiada klatka piersiowa, żebra, przepona, płuca i oskrzela, a także pas barkowy i ręce, a w twarzy mięśnie mimiczne oraz język. Oznacza to, że te części ciała i organizmu są dla Bliźniąt "czułym punktem" i przedmiotem szczególnej troski. Na stres i rozmaite czynniki chorobotwórcze Bliźnięta reagują zaburzeniem wymiany powietrza: dolegają im duszności, pojawia się kaszel i suchość w ustach. Bliźnięta są wdzięcznymi pacjentami uzdrowisk i leczenia klimatycznego - to im po prostu pomaga.

Do świata i jego problemów ludzie tego znaku mają stosunek rozumowy (inaczej niż np. następny znak - Raki - które na wszystko reagują przede wszystkim emocjami), i taki też, rozumowy i racjonalny mają stosunek do swojego zdrowia i do chorób. Główną ich potrzebą jest: wiedzieć, co się dzieje (złego lub dobrego). Chętnie więc pochłaniają podręczniki medycyny i encyklopedie zdrowia, i prędzej uczą się tych poradników, niż się do ich porad stosują. Z takim nastawieniem mogą narazić się tym lekarzom, którzy nie lubią, kiedy pacjentowi się wydaje, że więcej wie od nich.

Idealną cnotą Bliźniąt jest wszechwiedza - czyli znajomość wszystkiego. Najgorszym ich wrogiem jest nuda.

Wojciech Jóźwiak


Wojciech Jóźwiak

Komentarzy nie ma.