Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-07-09

Teresa Kunka Teresti

Wina Koziorożca
wg Orbana

Koziorożec to zodiakalny dyktator, który wybija się wysoko ponad szary
tłum i wykorzystuje to jako okazję do ustanawiania praw dla innych. Jesteś tym, który nakłada na siebie najcięższe obowiązki. Ale czy zauważyłeś, że z takim biegiem spraw stałeś się obojętny, nieczuły, zesztywniały? Sam stałeś się uosobieniem swoich reguł, swoich praw, są one jedyną żywą rzeczą w tobie. Masz serce z kamienia. I ten kamień wymaga, aby wszyscy wokół, jeszcze z krwi i kości, tak samo zmarnieli i zamienili się w kamień. Powinni zastygnąć, skamienieć. Nie widzisz, że twój świat stał się poważny i stary. Najbardziej brakuje ci współczucia.

Rozejrzyj się po świecie, a zobaczysz, że to zgrzybiali starcy nim rządzą, że są oni ucieleśnieniem prawa. A ty sam – nieważne ile masz lat – od samego urodzenia jesteś zgrzybiałym dzieckiem, nigdy nie byłeś młody. Jeśli widzisz szczęśliwe dzieci - to nie potrafisz tego znieść, bo to przypomina ci o dzieciństwie, którego nie miałeś. Jesteś ojcem siedzącym w fotelu i czytającym zamieszczone w gazecie nekrologi, i inne przesiąknięte powagą strony.

A jeśli w domu podczas radosnej zabawy hałasują dzieci, to ci przeszkadza i wykładasz im, że trzeba mieć wgląd na innych. Doprowadzasz do tego, że będą siedzieć z tobą i też czytać nekrologi w gazecie, tak jak ty. Czynisz z nich wiernych prawu poddanych. W głębi wymagasz, aby każdy w twoim otoczeniu nosił takie samo brzemię jak ty. Brzemię obojętności i chłodu. Zasępiasz ten świat i czynisz go starym. A jeśli ci się to nie powiedzie, stajesz się oskarżycielem, prokuratorem.

Nie sądź, że mógłbyś stać się mądry, bo lubisz sobie wyobrażać, że taki jesteś. Mędrcami stają się tylko ci, którzy pozostają młodzi.

Teresa Kunka Teresti

Komentarze: 6

[foto]1. sędzia czy prokurator • autor: Teresa Kunka Teresti (2014-07-09 10:02:37)

Teraz możemy porównać Strzelca i Koziorożca, kto jest sędzią a kto prokuratorem. Koziorożec to ten, który oskarża i mozolnie zbiera dowody winy. Jednak o winie orzeka sędzia - Strzelec. Czasem dowody Koziorożca są niewystarczające i Strzelec orzeka - winy nie ma.

2. sprzeczności • autor: (2014-07-11 20:21:48)

Jak dla mnie w opisie pojawiają się sprzeczności.
"Jesteś tym, który nakłada na siebie najcięższe obowiązki"
"W głębi wymagasz, aby każdy w twoim otoczeniu nosił takie samo brzemię jak ty. Brzemię obojętności i chłodu"

Skoro Koziorożec nakłada na siebie brzemię obrońcy norm, reguł, praw, to jego działanie nie może być wyrazem obojętności tylko zaangażowania. Jest stroną aktywną. Jeżeli już chce uczynić otoczenie na podobieństwo siebie, to w kwestii obrony zastanych ram, aktywnych obrońców status quo.

[foto]3. obrońca czy oskarżyciel • autor: Teresa Kunka Teresti (2014-07-11 23:09:17)

Odpowiadam Giocondzie: może zbyt skróciłam opis, więc trochę rozwinę. Orban pisze, że Koziorożec jest tym który ucieleśnia prawa społeczeństwa i społeczną całość. W każdej społeczności (czy to rodzina na małą skalę czy państwo na dużą skalę) Koziorożec stara się ustanowić prawa i normy zachowań. Wychodząc z założenia, że każda organizacja społeczna musi mieć prawa inaczej powstanie anarchia. Nie ustanawia tych reguł dla przyjemności, bo sam je przestrzega co do joty. Jednak z takim biegiem spraw stałeś się uosobieniem tych reguł. Słowo „obojętność” może być tu wyrazem braku wrażliwości na jakiekolwiek inne względy oprócz reguł, które sam ustanowił. Może żelazna konsekwencja, np. wychowawcza, jest godna podziwu, ale jakże często jest utożsamiana z obojętnością i brakiem serca. Może być tak odbierana przez otoczenie. Orban nie pisze, że Koziorożec jest obrońcą tych praw, tylko że je ustanawia i przestrzega sam przykładnie.

Dokładnie takiego słowa użyła tłumaczka, obojętność. Może być to również kwestią tłumaczenia z niemieckiego? No nie wiem

4. idą dalej • autor: (2014-07-12 13:37:38)

Hmmm Teresti, a  co twoim zdaniem jest winą Koziorożca? Z tego co piszesz Orban uważa że tworzenie praw i ich przestrzeganie. Ja patrzę na Koziorożca jako esencję pracy u podstaw, znoju codzienności, "bo tak trzeba". Wina jego polega na skostnieniu, ortodoksyjnym konserwatyzmie, zachowawczości, dążeniu do uporządkowania wszystkiego, wciśnięciu w ramy norm zachowań, przestrzegania ich. To kontrrewolucjonista, kontrreformator.

5. Zawsze bardzo dziwią mnie opisy koziorożca • autor: Mikołaj (2014-07-15 11:23:05)

Ponieważ jestem nim i jestem lustrzanym odbiciem tego, co się o nim pisze: zawsze lekko spóźniony, nieprzestrzegający zasad, beztroski i spontaniczny. Interesujące :)

[foto]6. Bo pewnie... • autor: Wojciech Jóźwiak (2014-07-15 12:51:39)

...masz Mikołaju, prócz Słońca w Kozio., jeszcze Księżyc w Bliźniętach, ascendent w Rybach i Urana jako dominująca planetę. Słońce w jakimś położeniu jest zaledwie jednym z mnóstwa wskaźników horoskopowych, które składają się na astro-portret.