Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-02-13

Teresa Kunka Teresti

Wina Byka
Wina Byka

Wina Byka

Przyznam się, że czytając o winie Byka, te metafory: drzewa, węże, połknięte świnie - nie bardzo to czuję. Nie mam żadnego wskaźnika tym w tym znaku, więc nie wiem jak to jest być Bykiem w środku.

Ale postaram się oddać to co chciał przekazać Orban:

„Jesteś więźniem. Siedzisz zamknięty w twierdzy, zostałeś wydany swoim katom. Do twojej nogi przykuto żelazną kulę i jesteś przekonany, że to inni mają władzę nad tobą. Ty cierpisz i to znosisz, robisz wszystko, czego się od ciebie wymaga, żeby tylko twój strażnik nie rozgniewał się na ciebie. Uniżenie płaszczysz się i podlizujesz. Co więcej , identyfikujesz się z tym, co wyrządzają ci inni, zbierasz ich pagony by być takim jak oni. Przyjmujesz więc wszystko, co ci zostanie zadane lub wyrządzone i znosisz wszystko, ale się od tego nie uwalniasz. To właśnie jest twój problemem, że nie potrafisz oddalić, choćby na chwilę, żadnego ze swoich dręczycieli. I dlatego właśnie jesteś uwięziony.

Właściwy rdzeń twojej winy leży w tym, że jesteś ociężały, leniwy, bezwładny, jesteś mułem, tragarzem, dźwigasz ze sobą wszystko co cię dosięgło. Przywierasz do tego i twierdzisz, że to było twoje. Twierdza, w której jesteś uwięziony, jest zbudowana z posiadania, z mniemań, poglądów, opinii, koncepcji i zastrzeżeń. Żadnej z tych rzeczy byś nie oddał, nie poświęcił. Tylko chciałbyś pochłaniać. Czasem połykasz olbrzymie rzeczy i wtedy leżysz ociężały i trawisz. Uwięzienie w którym tkwisz to twoja zależność od tego co nazywasz posiadaniem.

Twoje więzienie składa się ze zbieraniny tego , co przejąłeś. Sam siebie zniewoliłeś.

Ale nie próbuj się uwolnić. Przyjrzyj się wszystkiemu, wszystkim pojęciom, koncepcjom, wszystkiemu co posiadasz. Kiedy zaczynasz to wszystko ubóstwiać to przemieniasz więzienie w kościół. Ale nie można się modlić do materialnego świata. Twoim głęboko zakorzenionym problemem jest świadomość tego, że nie jesteś nic wart. Przejmujesz wszystko, żeby tylko nie musieć tego widzieć. Podnosisz swoją wartość materialnym uwięzieniem. W ten sposób zamykasz błędne koło.

 

Teresa Kunka Teresti

Komentarzy nie ma.