Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2017-10-28

Piotr Jaczewski

WEIRD - Homo Duplex
Sześć źródeł moralności.

Ostatnio nadrabiając zaległoścczytelnicze wpadłem na ten bezczelny akronim WEIRD.  W ślepej plamce świadomości, że antropocentryzm “Western, Educated, Industrialized,Rich and Democratic" (Zachodnich, Wyedukowanych. Uprzemysłowionych. Bogatych i Demokratycznych) jest gruntownie przesadzony, skrzywiony w stronę ważnego, wyjątkowego, wartościowego JA; Pod poduszką ciepłego otulenia się hipnotyzującą mocą idei wyrd - dziwności, odmienności, obcości percepcji w transie skrył się przede mną cały nurt badań psychologii transkulturowej. I bezczelnie mnie z nieświadomości wyrwano.

Fascynujące.

Równie fascynujące jak dostrzeżenie mechanizmów ewolucyjnych, w naszych ocenach moralnych  i powiązanych z nimi emocjach wywoływanych przez idee ekonomiczne czy polityczne. Takie hipotetyczne źródła reakcji to (cyt):

..

Po teorie jak to się ma do lewa i prawa, liberalizmu i konserwatyzmu oraz centrum odsyłam do źródła. Sam kontempluję zdanie, którym mnie kupiono w tej lekturze:

Jesteśmy homo duplex - w 90% szympansami i w 10% pszczołami.

Piotr Jaczewski

Komentarze: 3

[foto]1. Świętość i pasożyty • autor: Wojciech Jóźwiak (2017-10-28 21:56:06)

Dobre! Tylko nie rozumiem, jak świętość ma się do pasożytów i patogenów.

[foto]2. Pokarmowe, dotykowe tabu • autor: Piotr Anansi Jaczewski /Piotr Jaczewski (2017-10-29 14:42:45)

j.w. ta idea przekłada się na jadalność/dotykalność przedmiotów i pokarmów. "nieufność obiektów i zagrożeń o charakterze symbolicznym", wstręt. Po bardziej rozbudowane wyjaśnienie raczej odsyłam do źródła tj Haidt’a.. :)

[foto]3. Hmm. Coraz... • autor: Wojciech Jóźwiak (2017-10-29 23:26:28)

...ciekawiej się robi.