Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2013-04-16

Wojciech Jóźwiak

Sheldrake, logo Taraki, siedemdziesięciolecie LSD, a krzyże zostawmy krzyżakom

Równo 70 lat temu, 16 kwietnia 1943, szwajcarski chemik Albert Hofmann odkrył LSD, a właściwie jego działanie na psychikę, ponieważ sam związek zsyntetyzował kilka lat wcześniej. Szczegółowo o tym pisze Rzeczpospolita, polecam.

W Tarace dzisiaj z satysfakcją wkleiłem fragment sztandarowej książki Ruperta Sheldrake'a – książka pod tytułem „A New Science of Life” czyli „Nowa nauka o życiu” (jeszcze nie wiem, czy taki będzie polski tytuł), a fragment pt. Cztery morficzne światopoglądy. Książka już niedługo wyjdzie u nas drukiem przez Wydawnictwa Virgo, a tarakowy fragment skomentuję w blogu „Czytanie Sheldrake'a”.

Konkurs na logo nabiera rozpędu. Niżej trzy nowe obrazy z tego cyklu. Terravis zaeksperymentował ze wzbogaceniem sylwetki Inqbusa (tzn. wykreślonej przez Inqbusa :) o kolor. Oto wyniki:

Ciekawy swój rysunek przysłał Marcin Hładki. Drzewo. Drzewo? Pozornie wygląda jak sztuka konferencyjna, czyli to co się smaruje siedząc na zebraniach. Ale w tym drzewie-labiryncie-jelitach coś jest...

... Całkiem inna „energia” niż w tym głównym heroicznym prosto-stojącym kosmodrzewie, który do tej pory stróżował Tarace. Tu przypomnę moją własną wizję heroicznego prosto-stojącego kosmodrzewu, którą kiedyś miałem wprawdzie nie na LSD, ale na oddychaniu holotropowym, które podobno bywa równie wizjogenne:

Ale szamani wpatrują się trzecim okiem nie tylko w heroicznym prosto-stojące kosmodrzewy, bo również w drzewokręty i drzewowije oraz w żabodrzewy i wężodrzewy. Oto oryginał, mandżurski, zeskanowany z książki prof. Jerzego Tulisowa pt. „Legendy ludów Mandżurii”:

Ciekawe, że wielu Autorów projektów krzywi swoje Drzewo, każe im się chwiać, skręcać i zwijać. Mnie by nie przyszło to do głowy, ale... Ciekawe... Czekamy, obserwujemy... A do Autorów żywimy wdzięczność.

Aha, jeszcze uwaga. Przestaję czuć się przywiązany do słońcokrzyża. Kiedyś mi się wprawdzie spodobało, że Słońce w logu zaczęło przypominać krzyż celtycki, ale teraz myślę, że tyle jest różnych form graficznych, także tych silnie działających na umysł, że krzyże spokojnie możemy zostawić krzyżakom.

Wojciech Jóźwiak

Komentarzy nie ma.