Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2009-10-09

Maria Piasecka

Runy - magiczny dar Odyna. Runa 18 - Berkano
Sztuka wróżenia z run


18. Berkano (Bjarka, Beorc)

Walor fonetyczny: B


BRZOZA, RÓŻDŻKA


Brzoza nie dźwiga owocu
lecz tak, jak gdyby były owocami
dźwiga gałęzie bez płodnych nasion
przepiękne ma gałęzie
wysoko w koronie
jest wspaniale okryta
ukoronowana liśćmi
dotykająca nieba.

Gałązka brzozowa
jest konarem w listowiu
drzewkiem małym
lasem młodości.


WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Pierwiastek Berkano ogranicza się sam do siebie, zawiera się sam w sobie, nie rośnie, nie rozmnaża się. Rodzi sam siebie - nigdy nie został zrodzony, istnieje od zawsze. Runa ta rozdaje sama siebie nic nie tracąc. Jest pierwotną twórczością bytu, zbiornikiem przechowującym energię, znakiem schronienia. Berkano wyzwala energie "krzywe", gnące się, które prowadzą do ponownego wzrostu.


STRONA JASNA

Wskazane jest zapoczątkowanie czegoś nowego w oparciu o stare zasady i schematy. Zwróć uwagę na wszystko, co nowe, na sprawy, które u swych początków wydają się drobne. Można spodziewać się zmian w domu, choć to, co dalej może pozostać niezmienne. Nowe aspekty mogą być wprowadzone w obręb relacji erotycznych. Piękno i pomyślność będą na porządku dnia. Być może trzeba będzie pokonać przejściowe trudności, by osiągnąć swe cele.

Matka lub prostytutka mogą być reprezentowane przez tę runę.


STRONA CIEMNA

Wydarzenia lub, co bardziej prawdopodobne, cechy twego charakteru pozostają w konflikcie z rozwojem i życiowym postępem. Twój wysiłek może spełznąć na niczym, działanie może spotkać się z niepowodzeniem. Grozi ci zatopienie się w "świecie naturalnym", aż do zatracenia świadomości siebie, do osłabienia czujności. Możesz dać się uwieść powierzchownej fascynacji światem zjawisk. Zablokowanie energii Berkano prowadzi do wyjałowienia ciała i ducha, do stagnacji wszystkich aspektów życia.


SŁOWA KLUCZE

Ułatwienia: narodziny, zmiana w życiu, schronienie, uwolnienie, optymizm, bezpieczeństwo, nowe spojrzenie, stawanie się.

Utrudnienia: błąd, jałowość, stagnacja, bezpłodność, potępienie kobiecości, zaćmienie świadomości.

Maria Piasecka

Komentarzy nie ma.