Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2017-12-12

Wojciech Jóźwiak

Pomoc, wskazówki i zachęty dla autorów publikujących w Tarace
Także dla autorów snów

1. Tekst dla Taraki prześlesz przez edytor www.taraka.pl/article_edit.php. Link do niego jest na każdej stronie Taraki w górnym menu w rozwijance pod „Więcej”. Druga możliwość: jako plik załączony do maila, na mój redakcyjny adres red@taraka.pl.

2. W edytorze Taraki zalecam wyczyścić tekst ze śmieciowego formatowania, jakie pozostawiają edytory Word, Open Office (mniej, ale też) lub inne. Do tego służy przycisk „Usuń kody Worda”. Opcja ta działa też na teksty pisane nie w Wordzie.

3. Taraka nie zapewnia ani korekty, ani redakcji tekstu. Dlatego wcześniej (przed przesłaniem do publikacji) skoryguj pisownię przez F7 w swoim edytorze; prócz tego zalecam użycie korektorów online, np. ikorektor.pl lub www.languagetool.org/pl. W Sieci jest ich więcej, Googlami znajdziesz. Automatycznej redakcji chyba jeszcze nie wynaleziono, pozostaje uśmiechnąć się do znajomych polonistów/ek.

4. Prócz tytułu, tekst-artykuł (sen też) może mieć podtytuł. Podtytuł, jeśli jest i jeśli jest konieczny, powinien być nie za długi i zaczynać się dużą literą.

5. Tekst ma lid (lead) czyli zajawkę. Na razie służy ona głównie wyszukiwarkom do spozycjonowania tekstów, ale w planie mam wyświetlanie zajawek pod myszą w spisach. Bardzo apeluję o wpisywanie zajawek! (Lub lidów, jeśli wolisz zapożyczenie ang. od ros.) Zajawka może mieć do 255 znaków, czyli dość dużo. Powinna być zwięzłym streszczeniem lub wprowadzeniem do tekstu. Jeśli nie wpiszesz lidu jawnie, skrypt zrobi go automatycznie, tzn. wstawi tam początkowy odcinek tekstu. Obecnie większość lidów jest automatyczna, więc nie są dobrej jakości. W interesie Twojego tekstu jest, żebyś dołączył/a dobry lid.

6. W Tarace nie ma blogów w zwykłym sensie, ale są seriale. Wiele tekstów możesz mieć powiązanych w serial. Żeby założyć serial, zgłoś to mnie. Kiedy serial będzie już założony, sam/a podepniesz do niego kolejne teksty przez edytor Taraki.

7. Warto zadbać, żeby tekst opublikowany w Tarace dobrze zasysał się na Facebooku. Na Fb lepiej wyglądają linkowane teksty z prowadzącym zdjęciem lub grafiką. Fb zassie pierwszą grafikę (obraz) zawartą w tekście. Pierwszą od góry. Jeśli grafiki nie ma, Fb zassie, jako prowadzącą grafikę, aktualny cotygodniowy obraz-czołówkę, czyli ten, który widzisz w Nowościach. Jeśli chcesz, by inny obraz z Twojego tekstu był tym prowadzącym („tytułowym”) na Fb, zgłoś to do mnie, bo odpowiednia korekta wymaga (na razie) dostępu do bazy danych. Jeśli chcesz sprawdzić, który obrazek faktycznie zostanie zassany, użyj Fb-owego narzędzia https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/. Dlatego w ogóle warto zamieszczać w tekstach grafikę (zdjęcia, obrazy itp.) Taką opcję masz w edytorze Taraki.

8. Uzupełnij – napisz – dopieść swój profil autora. Uwaga: profil może założyć każdy, nie tylko czynny autor. Wcześniej trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Profil i konto to są dwie różne rzeczy. Można mieć konto i nie mieć (założonego) profilu; można tez mieć profil, nie mając konta. Np. większość autorów nie-polskich oraz nieżyjący mają profile, ale nie mają kont. Czy masz profil, sprawdzisz na stronie swojego konta, czyli www.taraka.pl/myacc.php. Tam też jest link do edytora profilu: www.taraka.pl/profile.edit.php. Przez edytor profilu możesz zamieścić swoje zdjęcie.

9. Przypominam najbardziej tarakowe tematy, na które pisać zachęcam:

(Wyliczanka wzięta z „Taraka: dywinacja i futurologia, czyli zmiany w Tarace”, 2017-11-13.)

Przeczytaj starszy tekst z zachętami z 2008-13: „Zasady publikowania w Tarace. Dlaczego warto pisać do Taraki? Wskazówki praktyczne, dla Autorów i przyszłych Autorów”.


Wojciech Jóźwiak

Komentarzy nie ma.