Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2019-02-04

Kahuna

Piwnica, jasna, czysta i obszerna.

Śniła mi się sąsiadka, z realnego życia, która lubi być na "nie bo nie". We śnie przyszła miła i ugodowa. Oddała mi garaż pod budynkiem, stykający się z moją piwnicą i oddała mi część pozostałych piwnic. Bardzo się ucieszyłem, chodziłem po zakamarkach piwnic odkrywając coraz to nowe przejścia i korytarze. Cieszyłem się, że to wszystko w końcu jest moje. Piwnice były bardzo czyste, nie były oświetlone ale były jasne.

Kahuna

Komentarze: 6

[foto]1. Piwnica to... • autor: Wojciech Jóźwiak (2019-02-04 09:31:22)

Piwnica to podświadomość w sensie podstawowych, głęboko wewnętrznych obszarów umysłu. W tym śnie zostają one poszerzone, a dawczynią jest kobieta-sąsiadka, czyli jakby Anima w jednej ze swoich licznych postaci.

[foto]2. Sądzę, że to sen o zniesieniu różnicy... • autor: Radek Ziemic (2019-02-07 13:07:08)

pomiędzy tym, co męskie i żeńskie. Wyzwalający z wyobrażenia, że to, co inne, samo z siebie stawia opór ("nie bo nie"), a co w gruncie rzeczy jest ze śniącym połączone na głębszym poziomie, który już nie zawiera tej różnicy. Piwnica jest tu obrazem niejawnego, ale nie w sensie indywidualnym, o czym świadczą przejścia i korytarze do innych piwnic; niejawnego, które już nie zawiera podziału (także na płeć). Dlatego jest czysta i jasna (bez oświetlenia! - ma jasność w sobie). Można ten sen podsumować: to, co różne, inne, otwiera na przestrzeń "bezforemności", braku różnicy. W tym znaczeniu piwnica nie jest figurą jednostkowej nieświadomości, jednostkowego "wypartego", bo to jest traumatyczne. Chyba że nie zgodzimy się z Freudem i przyjmiemy, że ostatecznie wypieramy stan połączenia (harmonii), a wyparcie posttraumatyczne jest wtórne. Śniący myśli jednak o tym jeszcze z poziomu różnicy (moje/niemoje), co widać w określeniu "oddała" i radości, że to stało się jego "własnością" (to są kategorie także seksualne). (Ważne: ona "oddaje" nie tylko swoją piwnicę.) I jeszcze cytat z pewnego wizjonera (Brunona Schulza): "Bo czyż pod stołem, który nas dzieli, nie trzymamy się wszyscy tajnie za ręce?" :-) Trochę inaczej jest ze snem o tygrysie, który jednak jest dla mnie dużo bardziej niejasny. Tygrys to kot. Pożera we śnie ciężarną kotkę. W pewnym sensie pożera siebie (kot pożera kota, który ma w sobie kota; taka, powiedzmy, Matrioszka). Anima (kobieta ze snu) nie widzi zagrożenia, niepokoi się Animus (i zarazem nie niepokoi, raczej wie, że powinien się niepokoić (co osłabia różnicę między nimi, między Animusem i Animą), ale nie wiem, dlaczego tak jest.

[foto]3. W związku z pierwszym snem • autor: Radek Ziemic (2019-02-07 13:09:04)

podaję link do krótkiego opowiadania z zapomnianego cyklu o Profesorze Tutce i serdecznie pozdrawiam:

https://przekroj.pl/kultura/profesor-tutka-z-wizyta-u-wiedzmy-czyli-dlaczego-do-kawy-zaw-2

[foto]4. :) • autor: Kahuna (2019-02-07 14:00:35)

Bardzo ciekawe opowiadanie :) Dziękuję także za interpretację. I Tobie Radku i Tobie Wojtku.

[foto]5. Bardzo uroczy i... • autor: Mirosław Czylek (2019-02-07 15:21:49)

Bardzo uroczy i optymistyczny to sen :-) . Ciekawe, czy ma to jeszcze dalszy efekt w życiu, np lepsze relacje z kobietami w ostatnich dniach (nie wykluczam, że wcześniej też były świetne), uwolnienie jakiejś cechy charakteru, miła konwersacja?
A ja się kłóciłem ze swoim ojcem, cofnięty jakby 10 - 15 lat do tyłu (z pozycji 20-25 latka). Taka antyteza tego snu, który tutaj czytam. Zainspirowało mnie to do poszukiwania snów, w których ludzie np krzyczą na siebie, biją się ze sobą. Nie, jakoś specjalnie nie czuję się z tego tytułu winny, tym bardziej, że jakoś "bardziej mi się chce coś robić" dzisiaj, a ostatnie kilka dni miałem jakieś poczucie tąpnięcia, nawet psychicznego.
Tak czy owak, muszę zapoznać się z tymi działami o snach, bo podejrzewam, że ciekawych wpisów jest tutaj multum i to są archipelagi odkryć. Pozdrawiam :-) 

[foto]6. Relacje i zmiany • autor: Kahuna (2019-02-07 15:26:18)

W moim przypadku dużo się zmieniło w relacji z córką, po ostatniej Ceremonii Ayahuasca Daime. Przeczytaj moje wspomnienia z Daime - wszystko się wyjaśni :) Mniemam, że sny o Tygrysie i piwnicach mają związek z Ceremonią.