Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2015-07-20

Wojciech Jóźwiak

Perun górą!

Foto 1:

Koło mnie, dłuższa chwila spacerem, jest taki oto kościół, zabytkowy stary i drewniany. Pięknie okolony lipami i jesionami.


Foto 2:

Ale co znaczy ta tyczka na przedłużeniu krzyża? Idąca znad krzyża w górę ku niebu?


Foto 3:

Powód praktyczny. Założony piorunochron. ... Atrybut Peruna-Zeusa-Jowisza Fulgator Gromomiotnego. Wyżej niż Krzyż! Bliżej Nieba.


Foto 4:

Zdjęcie niedoskonałe, ale widać, że nad Krzyżem góruje trójrożna „miotełka”, niby drzewo z trzema stojącymi w górę gałęziami. Dzisiejszy jakże praktyczny symbol i narzędzie tego Boga, który jest Wyżej.

Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 2

[foto]1. Kogut solarny • autor: Jacek Dobrowolski (2015-07-28 16:01:05)

Brawo Wojtku! Jednak nie tylko piorurochron Peruna czasem góruje nad krzyżem, ale często czyni to kogut solarny, kogut Apollona! Widać to szczególnie na kościołach protestanckich. Chrześcijanie tłumaczą jego symbolikę pianiem koguta przy trzech zaparciach się Jezusa przez Piotra, co Jezus przepowiedział, ale również jako świadka czy herolda zmartwychwstania Chrystusa (Sol Justiciae), czy też po prostu słońca, światła i dnia. Pokonanie ciemności.

[foto]2. Solarność • autor: Wojciech Jóźwiak (2015-07-28 16:23:10)

Tak, Jacku! Tym bardziej, że oba krzyże na tym kościele są krzyżami solarnymi, czyli mają dodatkowe promienie prócz ramion. Niższy krzyż jest także liściasty, czyli ma ramiona stylizowane na żywe gałęzie z liśćmi, a wyższy ma przydaną tarczę słoneczną. Żyją Starzy Bogowie -- nawet w tak pozornie niegościnnych dla nich miejscach.