Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2016-04-10

Piotr Jaczewski

Pałac pamięci
Klątwa demona

Pałac pamięci i ta mnemotechnika polegająca na umieszczaniu informacji, jako obrazów, w wyimaginowanym miejscu. Zapamiętujemy przez skojarzenia, przez powtarzanie oraz emocjonalny ładunek zasocjowany w gamie symbolicznych bodźców.

Jedna wielka szkoda, że nie uczy się pamiętania siebie. To, co szczególne, ważne, znaczące - umyka razem z tym, co dziwne, odmienne i obce… Umyka to, co dziwne, odmienne i obce w tym, co szczególne, ważne i znaczące... Umyka to, co szczególne, ważne, znaczące w tym, co dziwne, odmienne i obce.

Zapomina się, że pamięć nie pielęgnowana podatna jest na porywy chwili, jej pajęcze nici łase są na dramę doświadczeń, propaganda wiąże sens niczym baleron na stole głupców...

Nie myśli się, w jaki sposób chce się budować swoje doświadczenia przez nadchodzące lata. Głupota i sens mieszają się bez rozeznania, co jest jednym, a co drugim. Poczucie winy, lęk i gniew malują historie pełne dramy, tęczowe pastele światła malują krople rosy.

Nie każdy może żyć w pałacu.

Życie.


Piotr Jaczewski

Komentarze: 2

[foto]1. I znów... • autor: Roman Kam (2016-04-10 22:19:55)

... piękne, poetyckie zakończenie. Pan się robi, coraz bardziej liryczny. Ja polecę Maleńczukiem na tragicznie: człowiek z wiekiem robi się rozumny, człowiek z wiekiem do trumny :/

2. Bolero • autor: (2016-04-11 10:47:37)

Dwie refleksje.
Pierwsza - Piotrze, uruchomiłeś mój pałac pamięci. Bolero Ravela obok Chopina, to najważniejsza muzyka mojego dzieciństwa. To na tym utworze uczyłam się rozróżniać instrumenty dęte drewniane i blaszane, uczyłam się kompozycji utworu. Dotknąłeś struny w mej pamięci i ruszyła fala obrazów.
Po drugie - żyjemy w kulturze rejestracji, a nie przeżywania. Wrażenia, obrazy utrwalamy na różnych nośnikach, rzadziej w naszej pamięci. Sami wyprowadzamy się z pałacu.

A kolejny sezon Sherlocka już w styczniu 2017.