Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2013-11-27

Wojciech Jóźwiak

Ósemka Szef - Asurowie - uodpornienie na śmierć

Niekardynalne typy enneagramu (typy spoza głównego trójkąta, czyli numery: 1, 2, 4, 5, 7 i 8) można zrównać z sześcioma Sferami Wcielenia tybetańskiego buddyzmu. Pisałem o tym w „Grant McFetridge czyli reportaż ze świata bogów”.

Tych sześć jakości można też zrównać z punktami siedmiokrotnymi w zodiaku, a skoro tak, to i z niektórymi kartami numerycznymi tarota:


enneagram wcielenie kartypunkty siedmiokrotne
1-Perfekcjonista Zwierzęta / DzieciSzóstki25 5/7° znaków kardynalnych
2-Dawca LudzieDwójki21 3/7° znaków stałych
4-Tragiczny Romantyk PiekłaTrójki12 6/7° znaków kardynalnych
5-Obserwator Głodne DuchyÓsemki17 1/7° znaków zmiennych
7-Epikurejczyk Bogowie, DewyDziewiątki8 4/7° znaków stałych
8-Szef Asurowie, Zawistni BogowiePiątki4 2/7° znaków zmiennych

Skupię się na typie Ósemka-Szef i innych rzeczach które mu odpowiadają. Karty i punkty siedmiokrotne mnożą tę jakość przez cztery: karty występują w czterech kolorach (Kije, Miecze, Puchary i Monety), a punkty 7-krotne w odpowiednich żywiołach: Ognia, Powietrza, Wody i Ziemi. Gdzie leżą te punkty:


kartapunkt 7-krotnyżywioł
Piątka Kijów4 2/7 PannyOgień
Piątka Pucharów4 2/7 StrzelcaWoda
Piątka Mieczy4 2/7 RybPowietrze
Piątka Monet4 2/7 BliźniątZiemia

Czym się mogą różnić różne – „kolorowe” lub „żywiołowe” – warianty Asury, Ósemki-Szefa?

Ze wszystkich enneagramowych typów ten (oraz drugi: 4-Tragiczny Romantyk) ma najwięcej związku ze śmiercią. Prowadzenie życia w stylu 8-Szefa, którego istotą jest przekraczanie granic, których ktoś strzeże, czyli wkraczanie na nie-swój teren, czyli agresja, naraża na walkę, a więc i na śmierć. W typowych działaniach swojego życia 8-Szef musi brać pod uwagę tę ewentualność, że śmierć poniesie, że zginie. (W praktyce oczywiście zamiast śmierci grozić mogą mniejsze straty, jak rany, utrata mienia, kara lub niesława. Śmierć jest ich „naczelnikiem”.) Ósemka-Szef, typowo i ze swej natury, podejmuje to ryzyko. Skoro tak, musi być jakoś uodporniony na zagrożenie śmiercią. To uodpornienie na śmierć może dziać się na cztery sposoby, zależnie od żywiołu

Te cztery różne postawy pokazują cztery tarotowe Piątki i cztery „śmiertelne” punkty 4 2/7 stopni w Pannie, Strzelcu, Rybach i Bliźniętach.

Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 1

[foto]1. Koło wcieleń ładnie przystępnie opisane • autor: Wojciech Jóźwiak (2013-11-28 21:54:16)

...chociaż po angielsku, jest tu:

The Wheel of Life

z ilustracjami, tu Asurowie:
asura_realm