Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2015-03-31

Michał Mazur

Obywatel Mazur włącza się do gry
czyli coś o ekstremizmie islamskim

Sen... dziś nad samym ranem. Znajomy mi młody Pakistańczyk (ale nikt, kogo bym mógł utożsamiać z kimkolwiek znanym mi w realu) porzucił islam i przyjął chrześcijaństwo. Jego rodzice i znajomi, niektórzy co prawda z trudem, ale jednak się z tym pogodzili. W tym śnie... on i jego rodzice to byli moi sąsiedzi, z domu tuż obok. Dobrzy sąsiedzi, tak nawiasem mówiąc.

Ktoś jednak się z tym nie pogodził. W mieście zaczęło się dziać źle... w końcu młody konwertyta postanowił oddać się w ręce lokalnych terrorystów, by zakończyć spiralę przemocy.

Pamiętam, że szykowałem się do zwykłego wyjazdu (do pracy?), gdy zobaczyłem ich na posesji obok - oboje wsiedli do samochodu wraz z synem. Zauważyłem, że wszyscy byli załamani - natychmiast zrozumiałem, co się dzieje. To przez niedawne wypadki w mieście (ale jakie? W śnie to nie było jasne). Wsiadłem do swego samochodu (czerwonego), starając się z niczym nie zdradzić.
Ruszyli z gazu, zjechali "z górki" gdzie mieszkali (przypominało to okolice ul. Spadzistej w Wadowicach), wyprzedzili po dwa samochody na raz na ruchliwym skrzyżowaniu - w mieście, w którym siatka ulic i budynki z moich rodzinnych Wadowic nałożyły się na jakieś miasto angielskie podobnej wielkości... Widziałem ich srebrną gablotę znikającą za załomem budynków.
Jadą szybko, bo wiedzą, że ja wiem? Nie chcą mnie w to wciągać? Co zrobić?

To ekstremizm islamski jest zagrożeniem, nie islam. Trzeba dać temu odpór - taką ideę miałem wtedy w umyśle. Docisnąłem gazu i pojechałem za nimi, uważając jednak, by nie rzucać się w oczy i ich nie spłoszyć.
Obywatel Mazur włączył się do gry.

Obudziłem się.
Co za dziwny, męczący sen (na szczęście nie tak, jak "inne sny", które miewam wyjątkowo rzadko). Jestem niewyspany.

Michał Mazur

Komentarze: 2

[foto]1. Obywatelu Mazur, • autor: Roman Kam (2015-04-01 19:18:50)

idźcie dalej tą drogą, co tam sen! Pośpicie na jawie :) My tymczasem będziemy trzymać za Was kciuki! 

[foto]2. Humor dopisuje ;)Tak... • autor: Michał Mazur (2015-04-03 00:42:44)

Humor dopisuje ;)
Tak na poważnie - swego czasu (jakieś 2-3 lata temu) zastanawiałem się bardzo poważnie, czy zagrożeniem dla nas jest islam jako taki czy tylko radykalizm islamski. Przeczytałem naprawdę sporo artykułów (może nawet aż za dużo, i w tym tkwi błąd - za dużo zmiennych, nie ogarnąłem tego), zacząłem to wszystko analizować i powiem... że wiem, że nic nie wiem. Nie znam odpowiedzi na to pytanie... a przynajmniej moja świadomość jej nie zna.
Możliwe, że tego typu sny to jakieś przebicie treści podświadomych... podświadomość, ogarnia o wiele więcej informacji (u śp. Andrzeja Wiercińskiego były podane nawet wartości, ile bitów informacji w przybliżeniu ogarnia świadomość i podświadomość, ale teraz nie umiem tego znaleźć. W każdym razie przebicie na korzyść podświadomości było ogromne, bodajże 1000-krotne )