Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2016-08-20

Wojciech Jóźwiak

Mobilna Taraka chodzi i polecam!

Pod adresem m.taraka.pl jest mobilna Taraka, czyli wersja Taraki przystosowana do telefonów i tabletów.

Otwiera się także w dużych komputerach, ale wtedy pokazuje się link zachęcający do przejścia na normalną Tarakę szerokoekranową.

Tak samo gdy otworzysz stronę szerokiej Taraki w telefonie lub tablecie, pokaże się link zachęcający do otwarcia wersji mobilnej.

Mobilna Taraka jest uproszczona: nie ma prawej kolumny z ogłoszeniami i informacjami, nie ma reklam w tle, bo w ogóle nie ma nic poza kolumną tekstu. Obrazki i filmiki są zmuszane do małej szerokości 320 pikseli. Nie ma wyskakujących paneli, nie ma górnego menu z rozwijankami. Nie ma logowania! I nie ma pisania komentarzy – w ogóle wszelką edycję robimy na szerokich komputerach.

Dzięki temu mobilna Taraka jest wygodna do czytania. Ja sam przeczytałem kilka tekstów – z uwagą, zrozumieniem i przyjemnością! – dopiero w tej wersji i w telefonie.

Zachęcam do korzystania.

Aha, jeszcze kilka rzeczy zostało do dorobienia, m.in. nawigacja po autorach, kategoriach, blogach i tagach, oraz lista ogłoszeń. Ale to pewnie w ten weekend dorobię. Będę wdzięczny za opinię i wskazanie ewentualnych usterek.

Dziękuje Arkowi i Markowi Bronowickim za fachową pomoc przy oswojeniu serwera.


Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 4

[foto]1. Czy dorobić logowanie i pisanie komentarzy? • autor: Wojciech Jóźwiak (2016-08-20 16:51:07)

Od godz. 14:26:36 kiedy włączyłem licznik czytań mobilnej Taraki, była czytana 47 raz w ciągu 2,4 godz. czyli łatwo policzyć, średnio 470 razy na dzień. Pewnie będzie więcej, bo weekend, wakacje i mało internetowe godziny popołudniowe, i jeszcze wiadomość o mobilnej Tarace nie rozeszła się.
Zastanawiam się, że może dorobię logowanie i pisanie komentarzy, ale nie w pojawiających się polach, tylko na osobnych stronach. W imię "lekkości" ładowania stron.
Też myślałem, czy by nie przesyłać stron-tekstów bez komentarzy, a komentarze dopiero w odpowiedzi na kliknięcie odpowiednim przyciskiem. Tylko musiałbym to spróbować zrobić w gołym JavaScripcie, bo jQuery nie chcę instalować.

[foto]2. Jak ktoś chce • autor: Przemysław Kapałka (2016-08-21 09:50:36)

się męczyć i pisać komentarze w telefonie, to niech tak robi. Jeśli możesz to zrobić małym nakładem sił i kosztów, to dorób. Jeśli dużym, to nie wiem, czy warto.


[foto]3. Dorobię • autor: Wojciech Jóźwiak (2016-08-21 10:03:49)

..., ale nie w pierwszej kolejności. (Dzięki, Przemku, za opinię.) Kłopotem będzie rejestracja i logowanie na komórce, bo to wymaga jednoczesnej obsługi i komórki i dużego komputera. A bez rejestracji i logowania nie ma edycji (komentowania). Może znajdę sposób jak zarejestrować komórkę inaczej.
(Przez kod z sms’a? Ale wykonanie odbiornika sms’ów wymaga jakiejś małpiej zręczności, kiedyś próbowałem i kicha.)

Teraz ważniejsze jest usprawnienie nawigacji, żeby był dostęp do spisów treści przez autora, kategorię, blog i tag. (Teraz jest tylko przez chronologię.)

[foto]4. Czytanie mobilnej Taraki • autor: Wojciech Jóźwiak (2016-08-21 16:51:35)

W mobilnej Tarace dodałem nawigację przez autora, kategorię, blog i tag.

Ciekawe jest, ile razy Tarakę czytano, mobilna i szeroką. W ciągu minionej doby:
 464 razy mobilna
5878 razy szeroka.

Tylko 7% czytań mobilnych... mało. Tym bardziej zachęcam!
Cala liczba, 6342, jest wyjątkowo niska. No ale wakacje + weekend. Będzie więcej.