Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-12-17

Izabela Ewa Ołdak

Labirynt

Labirynt

Labirynt to pradawny symbol znany w niemal wszystkich kulturach i szerokościach geograficznych na przestrzeni dziejów. Najczęściej był wykorzystywany do rytuałów przejścia i obrzędów inicjacyjnych związanych z poszukiwaniem duchowego odrodzenia, postrzeganym jako droga do powtórnych narodzin, co nadawało mu także skojarzenia z łonem matki.

Stosowany do rytualnych tańców, peregrynacji lub samotnej wędrówki. Wędrówki, z której nie można już zawrócić, gdyż powrót wydaję się być tak samo trudny, jak dalsza podróż. A cel, choć jest zupełnie blisko, to droga do niego daleka. Kto wytrwa, ten dojdzie do centrum. Środek labiryntu jest naszym własnym środkiem – spotkaniem z samym sobą, własnymi lękami i możliwością ich przezwyciężenia. To w owym centrum dokonuje się symboliczna śmierć i ponowne narodziny, a wyjście z labiryntu oznacza wyrzeczenie się wszystkiego, co było dotychczas – to nowy początek.

Jako budowla labirynt sprawował funkcje obronne, odgradzał przed wrogami, złymi duchami, potworami, gdyż jak mówią mity, ludzkimi siłami nie dało się z niego wyjść. Nadaje to ambiwalentnego charakteru interpretacji samego symbolu, gdyż z drugiej strony labirynt daje możliwość kontaktu z tym, co duchowe, lecz utajone i trudne do pokonania. Jest to więc błądzenie, narażenie się na niebezpieczeństwo, wędrówka przez ciemność, dzięki czemu dochodzimy do większej światłości, przechodzimy na inny poziom rzeczywistości lub samodoskonalenia.

Obraz jednak jest przekorny, zdaje się mówić: „szukajcie, lecz nie błądźcie...” Bo co, jeśli wkraczając w sferę labiryntu, wchodząc w te niebezpieczne i poplątane ścieżki swojego życia, odwiedzając nieznane dotąd zakamarki swojej psychiki, okaże się, że nie przejdziesz żadnej inicjacji i nic nie czeka Cię ani u kresu, ani w środku tej podroży, gdyż prawdziwy skarb znajduje się na zewnątrz labiryntu?Obraz z cyklu: "Prawdy objawione", 36x26cm, akwarela (ecoline) i akryl na oryginalnym papierze czerpanym, 2014. Cena: 900 PLN

Painting from the cycle: "Revealed Truth", 36x26cm, acrylic, ecoline on paper, 2014Izabela Ewa Ołdak

Komentarze: 8

[foto]1. książka • autor: Ithriss /Izabela Ewa Ołdak (2014-12-29 13:20:28)

Świetny artykuł, jeszcze bardziej uwypuklający znaczenie labiryntu w kontekście żeńskiej symboliki, dziękuję! Ja z kolei polecam książkę: "Tajemny świat labiryntów" Paula de Sain-Hilaire.

[foto]2. Lektura uzupełniająca • autor: Yerbowniczek (2014-12-26 20:58:50)

Polecam artykuł o symbolice labiryntu między innymi: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,400

[foto]3. Istota labiryntu • autor: Przemysław Kapałka (2014-12-20 13:52:53)

Wcale nie twierdzę, że rozumiem istotę labiryntu, i bardzo chętnie przyjmę wyjaśnienie. Dla mnie labirynt to rodzaj łamigłówki, coś, w czym trudno odnaleźć właściwą drogę i trzeba się w tym celu nieźle nagłówkować i wykazać cierpliwością. Przy tym labiryncie droga jest jednoznacznia, nawet wskazane jest wyłączyć myślenie tylko iść przed siebie nie oglądając się. Dlatego jego wartość wydaje mi się żadna. A jeśli się mylę, jeśli w labiryncie chodzi o co innego, to chętnie poddam się uświadomieniu.

[foto]4. Wyjaśniłam to w... • autor: Ithriss /Izabela Ewa Ołdak (2014-12-20 14:29:45)

Wyjaśniłam to w tekscie. 

[foto]5. Ja tylko • autor: Przemysław Kapałka (2014-12-18 12:42:39)

Ja tylko stwierdzam, ile jest wart jako labirynt. Może tak naprawdę miał znaczyć co innego?

[foto]6. A na jakiej... • autor: Ithriss /Izabela Ewa Ołdak (2014-12-18 13:02:32)

A na jakiej podstawie ocenia pan wartość labiryntu? Jeśli faktycznie na podstawie skomplikowania wzoru, czy "niejednoznaczności" drogi, to chyba nie do końca rozumie pan istotę tego symbolu i jego przeznaczenie. Poniżej link do jednego z najstarszych przedstawień, jak się okazuję ... jest on bardzo prosty .http://osadnicyzopolnicy.cohoto.net/wp-content/uploads/2014/07/Lab_2.jpg

[foto]7. pochodzenie • autor: Ithriss /Izabela Ewa Ołdak (2014-12-17 21:52:04)

To  nie wzór wymyślony przeze mnie, a pradawny symbol, wielokrotnie kopiowany na przestrzeni wieków. Znaleźć go można m.in w Lucca, w Dampierre-sur-Boutnne, Bristolu, Tuluzie, Alkborough, Hadze, Bayeux, Sens i wielu innych miejscach.

[foto]8. Słaby • autor: Przemysław Kapałka (2014-12-17 21:33:37)

Słaby ten labirynt na obrazku. Strasznie pokręcony, ale droga jest jednoznaczna, nie zawracając nie da się zabłądzić.