Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2017-11-21

Piotr Tiszczenko

Kto poznał świat, znalazł trupa - część druga

Wciąż znajdujemy w świecie tylko trupa, bo komu miałaby być potrzebna do czegoś wiedza o tym, czym on mógłby się okazać naprawdę? Poza funkcjami jakie dla nas pełni – bo tylko poprzez wyobrażenie o jego funkcjach, możemy świat poznawać – pozostaje on dla nas martwą materią. W najlepszym wypadku - wprawionym w ruch mechanizmem. Czy taka jest o nim prawda? Czy tylko do tego sprowadza się istota Wszechświata – do jego dla nas znaczenia? Nikogo, albo prawie nikogo to oczywiście nie obchodzi, ponieważ prawda pozostaje ważna jedynie ze względu na swoją przydatność dla naszej egzystencji. Gdyby jednak prawda miała stać w sprzeczności z przyjętym na tą egzystencję spojrzeniem, należałoby się jej wyrzec, wybierając użyteczne, praktyczne i wygodne kłamstwo.

Być może poznanie prawdy o istocie Wszechświata jest niemożliwe i z punktu widzenia jego użyteczności, zawsze będziemy widzieli w nim tylko coś martwego, ewentualnie snując jakieś infantylne fantazje na temat jego podobieństwa do nas – jakby miał być żywą istotą, albo jakimś antropomorficznym bogiem, podobnym do człowieka, tylko większym od niego "organizmem" w skali makro… Być może jest całkiem niemożliwa z punktu widzenia grzyba wyrastającego na trupie, wiedza o tym, że zanim stał się on trupem, był istotą, która stanowiła coś więcej niż suma jej składowych, poruszających się, elementów.

Można jednak spróbować skierować wzrok w stronę, gdzie widać tylko mgłę i nie poznając - bo poznawanie jest zawsze określaniem i zabijaniem tego, co nigdzie się nie zatrzymuje i nie zamyka w prostych obrazkach, które jest w stanie wyświetlać sobie nasza prymitywna wyobraźnia – nie odpowiadając na żadne z pytań, wciąż zadawać kolejne… I przeskakując je nieustannie, zdziwić się nagle tym, że w tej mgle błysnęło nagle, na mgnienie oka tylko, coś jak błyskawica mocnego i strasznego - coś, co kompletnie nieznane i niemożliwe.

Piotr Tiszczenko

Komentarze: 4

1. panie piotrze poznanie... • autor: (2017-11-22 19:29:27)

panie piotrze poznanie prawdy czy kłamstwa będzie, tylko subiektywnym odczuciem..nie zmieni ani nie zakończy naszej drogi do poznania  ..droga wciąż wzrasta korytarzem wstępującym jest akceptacja naszej i ’’innych drogi’’ z całym jej dobrostanem..wprawdzie można na chwile przystanąć odpocząć  na chwile można iść objazdem ,lub na ’’skróty’’ itp.. ale wszystkie te ścieżki mają jedno źródło nieskończoną mnogość kreacji ..

[foto]2. Poznanie prawdy jest... • autor: Piotr Tiszczenko (2017-11-22 21:19:44)

Poznanie prawdy jest niemożliwe, ale już patrzenie w jej stronę, zawsze prowadzone przez ból, bo tylko on jest w stanie połamać te pierwsze jej barykady, dociera niebezpiecznie blisko...

3. dziękuje panie piotrze... • autor: (2017-11-24 10:26:54)

dziękuje panie piotrze za link do filmu  pierwsza ’’myśl’’ od pierwszych sekund henoh w  wersji wideo..

[foto]4. Multiblog "Głos wolny" zlikwidowany • autor: Wojciech Jóźwiak (2017-11-30 11:02:48)

Witam. Piszę tutaj, ponieważ do przed chwilą ten tekst należał do multibloga (bloga wielu autorów) pt. "Głos wolny".
Ponieważ w nowej formule Taraki multiblogi tracą sens, więc wszystkie teksty z "Głosu wolnego" uwolniłem: nie należą teraz do żadnego blogu-ciągu-serialu.