Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2009-08-27

Yijing

I Cing - mówiąca księga. Heksagram 39
Wg tekstu z grobowca z epoki Han

Heksagram nr 39 – PIESZO

Częściej ten heksagram znany jest pod nazwą "Przeszkoda". Mówi on o tym, że trzeba "zsiąść z wozu" i iść pieszo, czyli porzucić udogodnienia i stanąć twardo na ziemi, pewną stopą.

Orzeczenie

Pieszo: Dobroczynnie na południowy zachód, nie dobroczynnie na północny wschód; dobroczynnym jest widzieć wielkiego człowieka; determinacja jest [czymś] pomyślnym.

Orzeczenie przypomina to z heksagramu nr 2. Dobroczynny kierunek południowo-zachodni to miejsca, gdzie czujesz się "u siebie", gdzie jesteś zasiedziały, i ludzie, którzy uważają cię za swojego. Przeciwnie, północny wschód to obszar przygód, ryzyka i niewiadomego. Księga każe więc trzymać się rzeczy znanych, polegać na ludziach, którzy ci sprzyjają, nie ryzykować i czynić to, co należy do twego planu. Żadnych ekstrawagancji!

Znaczenia zmiennych linii heksagramu:
Pierwsza linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie w wozie.

"Kto wychodzi pieszo, przybywa w wozie." Początki są skromne, ale dalszy rozwój wydarzeń przyniesie siłę i bogactwo.

Druga linia zmienna:

Królewski sługa jest jakże pieszy; nie ciało jest [tego] powodem.

Chociaż zasługujesz na więcej, musisz zadowolić się skromnymi środkami, "chodzić pieszo" – a więc także być jak najbliższej materialnej rzeczywistości. Nie pozwól jednak, aby zdominowały cię potrzeby ciała.

Trzecia linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie z powrotem.

"Kto wychodzi pieszo, wraca tak jak wyszedł". Inaczej niż przy pierwszej linii, Księga nie zapowiada sukcesów, przeciwnie – rychły koniec twojego rozpędu i powrót do punktu wyjścia.

Czwarta linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie w połączeniu.

Co znowu można wypowiedzieć na wzór przysłowia: "Kto wychodzi pieszo, wraca we dwoje". Inaczej mówiąc: jest sprzyjający moment, by znaleźć partnera(ów) i skupić ludzi wokół siebie.

Piąta linia zmienna:

Wspaniale pieszo, przyjaciel przybywa.

Polityka trzymania się ziemi i tego, co konkretne, odnosi dobre skutki. Nie jesteś sam, łączysz swoje siły z kimś, kto ma podobne zamiary.

Najwyższa (szósta) linia zmienna:

Pójście pieszo, przybycie z podniesionym czołem; pomyślnie; dobroczynnym jest widzieć wielkiego człowieka.

W chińskim oryginale jest: "przybycie z wielką głową", ale znaczy to to samo. Polityka trzymania się ziemi odnosi jeszcze lepsze skutki niż przy piątej linii zmiennej: czeka cię sukces, awans, kontakty z wybitnymi ludźmi. To jest regułą w "Księdze Przemian", iż wyrocznia pochwala skromność i realizm.

Yijing

Komentarzy nie ma.