Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2015-06-12

Wojciech Jóźwiak

Dziwaczny sen o pochodzeniu soczewek z Mongolii

Jakiejś kobiecie, która krzątała się po domu (nie znam realnie ani takiej kobiety, ani takiego domu), opowiadałem, ale z takim zacięciem i dykcją, jakbym wygłaszał wykład, że soczewki wynaleziono w średniowieczu w Mongolii i w tamtejszym języku nazywały się „sowradgo”, od Mongołów przejęli je Rosjanie i dlatego soczewka po rosyjsku nazywa się „sobraz'” (z miękkim znakiem po z!); następnie w średniowiecznej Polsce przejęto wynalazek soczewki od Rosjan, ale nazwę przeinaczono tak, żeby na początku było „so”, a całość słowa wzięła się ze skojarzenia z nasieniem soczewicy, dlatego nazwano „soczewka”. Polski uczony Witelo pisząc po łacinie przetłumaczył to słowo jako „lens” (soczewica po łacinie) i to słowo przyjęło się we wszystkich krajach zachodu, także w j. angielskim.

(Naprawdę w większości języków słowo soczewka jest urobione od łacińskiego lens, po rosyjsku: linza.)

Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 3

1. 8 Kijów • autor: (2015-06-13 06:58:04)

Mnie ten sen kojarzy się z 8 Kijów,a Mongolia z bydłem.Blisko mnie znajduje się Ujście Warty,prawdziwy raj dla Ptaków,ale gdy opadną wody to te tereny są dzierżawione dla hodowców Zwierząt.Trawa jest tam soczysta,zielona i bujna.Krowy,byki,jagnięta są w niej dosłownie zanurzone.Mogę patrzeć na nie godzinami.:)

[foto]2. Ciekawy sen.Apropos, skojarzyło... • autor: Michał Mazur (2015-06-13 13:13:48)

Ciekawy sen.Apropos, skojarzyło mi się jeszcze słowo "diengi" czyli pieniądze po rosyjsku. Oryginalnie podobno chińskie, przejęte przez Mongołów (choć zapewne znali je także wschodni Turkuci).

3. Raczej • autor: (2015-07-16 14:04:30)


Apropos to raczej Grecja,tam podobno strzelają do bocianów.