Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-02-15

Wojciech Jóźwiak

Działanie astrologii po ósme i dalej

Po ósme, astrologia daje wgląd w maszynerię ludzkiej duszy i losu, a przynajmniej skonstruowaną przez siebie maszynerię (clockwork) proponuje. Oczywiście, można się spierać, czy ta astro-psycho-maszyneria, zasadzająca się na korespondencjach między planetami w przestrzeni kosmicznej a czynnikami w ludzkiej psyche, jest słuszna; krytyków ma wielu. Angielskie słowo clockwork, maszyneria, mechanizm, dosł. mechanizm zegarowy, dobrze oddaje to astrologiczne rozumienie psyche.

Po dziewiąte, astrologia uczy dostrzegać i doceniać cykliczność ludzkich biografii. Astrologia zaprzecza dwóm popularnym i dominującym wyobrażeniem. Pierwsze to tradycyjne „od kołyski do grobu”: człowiek rodzi się, dorasta, zdobywa zawód, pracuje, zakłada rodzinę (lub nie), zyskuje osiągnięcia, starzeje się i umiera; drugie, to wyobrażenie o „ciągłym postępie” lub „postępującej karierze”.

Po dziesiąte, czyni możliwym czerpanie energii (lub raczej psychicznego dopingu) z horoskopu. Ktoś może się dopingować, dodawać sobie sił np. tak: „Mam silnego Marsa, musi mi się wszystko udać!”.

Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 1

1. mocne strony • autor: (2014-02-16 10:47:43)

Odniosę się do punktu 10. Jednym z narzędzi określania potencjału człowieka jest praca na jego mocnych stronach. Spojrzenie na horoskop jako mapę możliwości może pomóc odpowiedzieć na pytanie co jest mocną stroną, gdzie leży potencjał, jakie są predyspozycje. Sama wiedza nie załatwi wszystkiego, co z tego że wiem skoro nic z tą wiedzą nie robię. Nawet najpomyślniejszy układ planet niczego sam nie załatwi, potrzebne jest działanie.