Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2015-10-14

Karol Żelazny

Drink, drive, go to...

Jak jest różnica między myślami automatycznymi i afirmacjami? Niewielka. Afirmacje mają szanse stać się myślami automatycznymi, jednak często bez komponentu emocjonalnego.

Myśli automatyczne są zazwyczaj wykreowane w jakiegoś rodzaju transie, przewaga fal Alfa na poziomie mózgowym, są wzmocnione autorytetem nadawcy i choćby z tego względu nasycone emocjami. "Jesteś pracowitym, pomocnym dzieckiem kochany Jasiu", mówi mama, a tata dodaje "i jaki mądry z dobrym serduszkiem". Autorytety dają nam też inne afirmacje naładowane emocjami, które w wielu przypadkach mogą spowodować zaburzenia fizyczne i psychiczne.

Czy rzeczywiście afirmacje/myśli automatyczne mają taki wpływ na nasze życie, czy piszą one scenariusz który następnie nagrywamy?
Jakiś czas temu spędziłem kilka dni w Texasie, w tym wiele godzin, przemierzając setki kilometrów autostrad pomiędzy Dallas, San Antonio, Laredo. Okazało się to bardzo niebezpiecznym zajęciem, ale nie ze względu na ruch drogowy. Wszędzie na elektronicznych tablicach pokazywały się afirmacje: Drink, drive, go to jail.

Nie podobało mi się to, byłem przeciwny temu i nieźle to zapamiętałem w wyniku odczuwanych emocji. To, czemu się opierasz rośnie w siłę. Nawiasem mówiąc, Texas może mieć największą populację więzionych za nietrzeźwość kierowców.

Nie wsiadam za kierownicę w stanie wskazującym na spożycie, ani też zazwyczaj nie odwiedzam więzień, jednak... całe doświadczenie zostało dla mnie perfekcyjnie zaplanowane. Wypełniłem założenia afirmacji, którą przywiozłem z Texasu.

Kiedy czuję, że zbliża się grypa, robię trzy rzeczy: idę na saunę, jem dużo czosnku i piję rum. W tej kolejności. Wierzę w tę kurację i procedura działa zazwyczaj w jeden lub dwa dni. Pewnie jest to jakiś rodzaj placebo.

Po przyjściu z sauny wpałaszowałem czosnek, napiłem się rumu i zasnąłem kamiennym snem. 15 minut później obudził mnie telefon, znajomy głos przypomniał mi o spotkaniu, na którym miałem być za kilka minut. Bez zastanowienia złapałem kluczyki, wsiadłem do samochodu i pojechałem na spotkanie. Dzień później mój znajomy został aresztowany za jazdę z zawieszonym prawem jazdy i umieszczony w więzieniu (maximum security prison) przeznaczonym dla twardych przestępców. Postanowiłem zawieźć mu książkę:)

Wszystkie elementy afirmacji zostały wypełnione.

Jednak warto znać zawartość swoich myśli automatycznych/afirmacji, zanim znajdziemy się w Afryce na drodze rozpędzonego stada słoni.

Karol Żelazny

Komentarzy nie ma.