Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-12-02

Piotr Jaczewski

Czego chcą trzydziestki?
Klątwa demona

Wojtek pyta, “czy trzydziestolatkowie chcą przemiany? ” i moja zgryźliwa wyobraźnia od razu odpowiada: - Zapytajmy trzydziestek, niech szyja powie, czego chce głowa…

Jednak moja zabiegana głowa, pragmatycznie nie lubiąca marnować czasu, od razu podsuwa myśl nieuczesaną. Przemiana - nie jest jedyną metaforą duchowości. Takich bazowych idei jest 7 (+ kilka), jak podpowiada lektura metafory w marketingu:  

Równowaga, Transformacja, Podróż, Pojemnik, Więź, Zasoby, Kontrola.

Luźny, podręczny bryk całej tej koncepcji metafor i metafor głębokich można znaleźć tu.

A moja dociekliwa umysła podpowiada i odpowiada: czemu niby  transformacja miałaby być jedyną metaforą duchowości? 


Więcej opiszę, gdy znajdę chwilę (równowaga), by przetrawiło się (transformacja) i odnajdę (podróż) tę chwilę (pojemnik + zasób), by  wysłowić się wystarczająco precyzyjnie (relacja + kontrola) i odnaleźć twórcze myśli (zasoby), które pozwolą mi to ogarnąć (kontrola) wystarczająco trafnie (równowaga).

 

C.D.N.

Piotr Jaczewski

Komentarze: 3

[foto]1. Trzydziestki chcą miłości... • autor: Ithriss /Izabela Ewa Ołdak (2014-12-09 17:02:02)

Trzydziestki chcą miłości redukującej lęk. Spełnienia w tym co tworzą, jak żyją i co ofiarują innym :D

[foto]2. Przemiana nie jest jedyną metaforą duchowości, ale główną • autor: Wojciech Jóźwiak (2014-12-02 07:55:43)

Ależ oczywiście, Piotrze, że Przemiana-Transformacja nie jest jedyna metaforą duchowości. Ja właśnie to mówiłem: że w tzw. Dzisiejszych Czasach Przemiana jest (A) dominującą metaforą duchowości w ogóle, (B) a szczególnie dominującą metaforą, chyba jedyną, w naszej psycho-społecznej okolicy, czyli u nas i naszych przyjaciół, i tych, których czytamy i podziwiamy.

[foto]3. Mocna teza • autor: Piotr Anansi Jaczewski /Piotr Jaczewski (2014-12-02 21:29:30)

z tą dominacją transformacji jako dominującej. Zonka mi odrobinę zadałeś i myślę: Za nią świadczy to, że sam uczestniczyłem w biznesie zmiany osobistej. Przeciwko niej mnogość np. odniesień do harmonii i  równowagi (np. zen, tao), czy wszechobecne metafory pojemnika: ciało pojemnikiem na duszę, ducha. Sam raczej byłbym skłonny przypisać "Dzisiejszych czasów Zmieniających się znaczenie Przemiany" raczej duchowi czasów, zeitgeistowi a nie tylko duchowości. Stąd też inne zachowania młodych i młodszych, bo oni takiego przeskoku cywilizacyjnego nie uwidzieli.