Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2012-07-03

Paweł Dudziński

Butoh nie jest dla mięczaków


Butoh to wolność twórcza. To totalny odjazd. To nie jest grzeczna bajeczka dla tzw. zawodowych tancerzy czy aktorów, cwanie powielających swój mozolnie wyćwiczony schemacik.
Butoh - to nowy typ artysty - to świadoma i twórcza kreacja "tu i teraz".

"Podajemy dłonie naszym umarłym przodkom".

"To podróż do świętego miejsca w sobie".

Butoh to totalna OBECNOŚĆ - podobnie jak w sztuce performance - ale w sytuacji maksymalnie zwolnionego ruchu. Masz wówczas czas na świadome wejście w swoje ukryte na codzień JA - i wyrażenie tego stanu swoim ciałem :

"Pięć minut tańca butoh to milion lat".

To zupełnie nowa estetyka i stylistyka - dopuszczająca na co dzień ukrywany psychiczne "brudy" - wyrażające się poprzez raptowny grymas, konwulsje czy spazmatyczne drgawki.
Ale nie są to pokazowe triki - to musi wynikać logicznie z Twego ciała, Twej głębokiej jaźni. Musi pochodzić z Twego wnętrza i dlatego JEST prawdziwe.
Bo butoh - to przeżywanie siebie. Przestrzeni i widowni :

"Ja nie tańczę w TYM miejscu. Ja STAJĘ się TYM miejscem".

Identyczny sposób rozumowania jest zawarty w słowach słynnego współczesnego kompozytora - Karlheinza Stockhausena:

"Nic nie myśl - czekaj aż w Tobie będzie całkiem cicho. Kiedy osiągniesz ten stan - zaczynaj grać. Kiedy tylko zaczniesz myśleć - przestań grać i spróbuj ponownie osiągnąć stan NIEMYŚLENIA. Potem możesz grać dalej".

Ale butoh to nie bezmyślne i obsceniczne wywalanie flaków na scenie. To nie tak zwana spontaniczność. To AUTENTYCZNOŚĆ!
Dlatego butoh jest trudne, jest dla wybranych. Jest metodą rozwoju wewnętrznego, rodzajem medytacji w ruchu, koncentracji - stanu doświadczania teraźniejszości.
Tak! Butoh nie jest dla mięczaków. Nie jest też dla cwaniaków.
To co my - Teatr Performer - robimy na naszych warsztatach JOGABUTOH - to eksperyment. To świadome połączenie szczególnej medytacji jaką jest JOGA i kreatywnej wolności jaką jest BUTOH.
Uważamy bowiem, że w dobie gorączkowo rozwijającej się "nowoczesności postmoderny" - taki konglomerat jest jak najbardziej potrzebny człowiekowi, aby odprężyć się i rozwijać.

Tak więc przybądź do nas, uspokój się, medytuj, ale także otwieraj się w kreacji.
Pomoże Ci w tym Intuitywna Muzyka bębnów i prainstrumentów przy wieczornym Żywym Ogniu. Wzmocni Cię nasze energetyczne pożywienie, a uspokoi otoczenie Przyrody.
PRZYBYWAJ WIĘC!


Paweł Dudziński


Paweł Dudziński

Komentarzy nie ma.