Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2012-05-10

Piotr Jaczewski

Altruizm jest głupi!

Konkretniej:
Zachowania altruistyczne oparte na idealiźmie(bez zwracania uwagi na sytuację) są głupie.
Głoszenie altruizmu jest mądre!
Altruizm jest głupi!
Nie ma co się dopatrywać altruizmu w przyrodzie, to jedna ze strategii przetrwania gatunku, a nie jednostki. Mądrości gatunkowej, społecznej, a nie jednostkowej. Powolną ewolucją, koniecznym kompromisem, a nie najlepszym wyborem kształtującym owy gatunek. Gatunkową strategią optymalną, a nie jednostkową której przyjęcie przez gatunek, umożliwiałoby wypracowanie nowych i lepszych rozwiązań. Altruizm nie dba o ciebie!
Głoszenie altruizmu jest mądre!
Bo odzwierciedla społeczne zasady kompromisu, tworzenia przegranych na rzecz idei ewolucji i powolnego wykształcania nowych zasad, form przetrwania gatunku. tj. pozwala w skali jednostkowej wygrywać, tworząc wokół siebie pole przegrywających. Jeśli zależy ci na tym aby reszta uczestniczących w grze przegrywała: głoś altruizm.
Skąd te wnioski ?
To zagadnienie matematyczne z teorii gier pt. iteracyjny dylemat więźnia. W sytuacjach życiowych wyborów ta gra dokładniej to tzw.  gra w cykora:
Za wiki:
Strategia pokojowa natomiast chroni wprawdzie przed największą stratą, ale nie przynosi też żadnej nagrody.
Niestety unikanie straty i czy nadmierna skłonność do ryzyka WBREW racjonalnej ocenie sytuacji stanowi jeden z naturalnych czynników motywacyjnych.
Z podobieństwa iteracyjnego dylematu więźnia do sytuacji życiowych, jednak możemy wynieść proste wskazówki umożliwiające nam wypracowanie najlepszej strategii:
Przyjazność
oznaczająca nie oszukiwanie dopóki przeciwnik tego nie zrobił.
Mściwość
oznaczająca reagowanie na zdradę przeciwnika. Bez tej cechy, strategia nie mogła dawać dobrych rezultatów. Przykładowo strategia Zawsze Współpracuj dawała bardzo kiepskie wyniki, gdyż wielu przeciwników bezlitośnie wykorzystywało takiego gracza.
Skłonność do wybaczania
oznaczająca wracanie do współpracy po okresie zemsty za oszustwo. To pozwalało uzyskać znacznie lepsze wyniki niż ciągłe wzajemne mszczenie się.
Brak zazdrości
oznaczająca nie staranie się uzyskać lepszego wyniku niż przeciwnik.
To rozszerza altruizm o kilka dodatkowych zachowań. Choć również wysuwa na pierwszy plan przyjazność i skłonność do wybaczania.
Jeśli chodzi o wnioski zgodzę się tu z Bertem Hellingerem: Jeśli ktoś wyrządzi ci dobro, oddaj mu trochę więcej. Jeśli ktoś wyrządzi ci zło, oddaj mu trochę mniej.

Wniosek przyszłościowy: Altruizm jest najlepszą strategią w kontakcie z graczami nadracjonalnymi. Co się przekłada na to, że po sprawdzeniu strategii graczy: Warto otaczać się graczami nadracjonalnymi!  Dbaj o intymność i tożamość grupową, w grupie sprawdzonych przyjaciół możesz pozwolić sobie na altruizm.

Piotr Jaczewski

Komentarzy nie ma.