Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2014-07-13

Wojciech Jóźwiak

40 procent katolików - ilu w tym ignorantów?

Faktycznych katolików jest w Polsce - ile procent? Poniżej 40%. Kto o tym pisze: Fronda. A ściślej Tomasz Teluk.
Cytaty:

"Współczesny człowiek chcący uwolnić się z więzów religii jest święcie przekonany, że krępuje ona jego wolność."
"Bóg jest traktowany jako złośliwy starzec, który tylko czeka na nasze potknięcie, a rzesza fanatyków rzuci się wówczas na ofiarę, aby ją potępić."
"w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa wierzy tylko 47 proc. z nas. Co szokujące, w Ducha Świętego wierzy tylko 40 proc. ankietowanych, w nieśmiertelność duszy 39 proc."

Nareszcie ktoś z Czarnej strony mocy to zechciał zauważyć:) Że przemawiają do ludzi, którzy ich zwyczajnie nie chcą słuchać. Ale uwaga, najciekawsze na koniec. Jak ma być inaczej, skoro sam Tomasz Teluk NIE ZNA i nie rozumie jednego z głównych dogmatów katolicyzmu, tego o niepokalanym poczęciu. A skoro nie zna, to jak może weń wierzyć?
A to się porobiło... Do wiary w katolicyzm wzywają ludzie, którzy się na nim nie znają. Może w ogóle jest tak, że przy chrześcijaństwie pozostali tylko ci, którzy nie wiedzą, co to jest i na czym polega?

Oto tamten cytat:

"w dogmat o niepokalanym poczęciu Maryi [wierzy] jedynie 38 proc."
I dalej:
"Jak widać trudniej nam jest uwierzyć, że człowiek mógł się narodzić z dziewicy /.../"

Otóż, wyjaśniam, dogmat o niepokalanym poczęciu Najśw. Maryi Panny nie mówi o tym, że Maryja poczęła Jezusa, będąc dziewicą. Mówi za to, że NMP sama urodziła się nie mając grzechu pierworodnego.

Tekst czytany tu: http://www.fronda.pl/a/polska-traci-wiare,39451.html

Wojciech Jóźwiak

Komentarze: 14

[foto]1. Mnie również dziwi... • autor: Jarosław Bzoma (2014-07-13 17:18:19)

Mnie również dziwi niepojęty ciąg logiczny wiążący dwa fakty .Mianowicie jeżeli ktoś nie wyznaje  religii ( np.katolickiej) nie wierzy w istnienie Boga. Łaj ???

2. Ja bym się... • autor: (2014-07-13 18:55:56)

Ja bym się nawet zapytała ile procent społeczeństwa polskiego to ignoranci? 

[foto]3. Wszyscy . Każdy... • autor: Jarosław Bzoma (2014-07-13 21:48:24)

Wszyscy . Każdy w swojej dziedzinie :) Jak w tym dowcipie kiedy inżynier idąc do lekarza wzdycha zrezygnowany  i mówi do żony :
Jak z niego taki lekarz jak ze mnie inżynier to kiepsko to widzę.

4. A o politykach... • autor: (2014-07-13 23:54:58)

A o politykach to juz lepiej nie wspominac:( Przysłowie mówi, że ryba śmierdzi od głowy!

[foto]5. Dogmat wtopiony • autor: Kahuna (2014-07-14 07:52:34)

Przeczytałem tekst z frondy. Poczytałem także komentarze. Z jednej strony (dla mnie) to wtopa na całego. Ja mogę o tym nie wiedzieć (i nie miałem o tym pojęcia - przyznaję), nie będąc katolikiem. Ubaw po pachy. To jakbym twierdził, że kwark i Quark (tu akurat mam pojęcie :P) to to samo :P przecież wymowa się zgadza. Ale jak ma być dobrze w ich kościele, skoro Wojownicy Katoliccy dawno zapomnieli, lub nigdy nie wiedzieli o co walczą i w co wierzą?

6. Ja też przeczytałam.... • autor: (2014-07-14 10:57:19)

Ja też przeczytałam. Dla mnie nie było tam nic nowego.Mnie martwia w katolicyźmie inne sprawy niż brak wiedzy doktrynalnej.Suchy raport i tyle.0

[foto]7. @kahuna • autor: Boruta /Bogdan Zawadzki (2014-07-14 17:01:09)


Ja to mam "ubaw po pachy" jak "nie-Katolicy" mówią-piszą o tym co tam siedzi w głowach Katolików ...

Pozdrawiam

[foto]8. A ja tak wyrywkowo • autor: Przemysław Kapałka (2014-07-14 17:18:26)

Bóg jest traktowany jako złośliwy starzec, który tylko czeka na nasze potknięcie, a rzesza fanatyków rzuci się wówczas na ofiarę, aby ją potępić.

Bo tak właśnie jest przedstawiany przez większość nauczających.

Mnie również dziwi niepojęty ciąg logiczny wiążący dwa fakty .Mianowicie jeżeli ktoś nie wyznaje religii ( np.katolickiej) nie wierzy w istnienie Boga. Łaj ???

To jest typowe nie tylko dla KK - jak nie chcesz przyjąć tego, co mówię, to znaczy że jesteś na te sprawy obojętny. Kiedyś pewien świadek Jehowy (oj, o tych to by można baaardzo długo), jak skrytykowałem to, co mi napisał, nabrał przekonania, że wszystko co związane z duchowością jest mi obojętne. Nawiasem mówiąc żałowałem, że zgubiłem jego adres, bo napisał mi takie bzdury, że aż się prosiło go za to zjechać.

[foto]9. @Boruta • autor: Kahuna (2014-07-14 17:26:57)

Boruto

nie piszę o tym co w głowach siedzi katolikom, bo nie mam pojęcia. Jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że nie miałem pojęcia także o tym dogmacie. Po przeczytaniu tekstu na frondzie, po przeczytaniu tekstu Wojtka napisałem tylko o tym, że to wtopa. Ot zwykły komentarz do sytuacji o której przeczytałem i wyrobiłem sobie własne zdanie. Na szczęście nie będąc katolikiem, można w tym kraju (póki co) wyrabiać sobie własne zdanie. Oby jak najdłużej. Celowo użyłem także porównania totalnie abstrakcyjnego z serii Star Trek (którego jestem fanem) - fan Star Treka nie zaliczyłby wtopy z Quarkiem, myślę więc, że i fan "Boga" powinien wiedzieć o czym pisze. Tylko tyle. Jeśli uraziłem Twoją katolicką duszę i poczułeś, że "gadam za Ciebie" to przepraszam. Nie to było moją intencją. 

10. Przepytalam znajomych! Nikt... • autor: (2014-07-14 20:00:48)

Przepytalam znajomych! Nikt się nie przyznał do tego, że postrzegaja Boga jako złośliwego starca czekajacego na nasze potknięcie. Ciekawe czy kłamią , czy to inna grupa była sprawdzana :)     ?

[foto]11. Spytaj • autor: Przemysław Kapałka (2014-07-15 13:43:35)

Spytaj znajomych, jak często błagają Boga o zmiłowanie, litość, ochronę przed gniewem itp. Spytaj, jak często się kajają, przedstawiają jako niegodnych, grzeszników itp. Spytaj, co według nich będzie, jeśli przestaną to robić. Spytaj, czy nie boją się gniewu, kary bożej, kary za grzechy, piekła i za co według nich może ich to spotkać.

I nie udawaj, że nie widzisz przenośni.

12. Tak postawione pytania... • autor: (2014-07-15 19:46:28)

Tak postawione pytania wymagały by głębszej analizy. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że ochrona to tak, ale nie przed gniewem. Przenośni zupełnie nie widzę. Natomiast dostrzegam na tym portalu wyraźny podział  - my i oni. Absolutnie nie sprzyja to scalaniu społeczeństwa. Redaktor naczelny w jednym z artykułów wzywał do tworzenia jeśli dobrze pamiętam Rządu Ocalenia Narodowego.
 Można by zrobić przegląd stanu psychicznego i lękowego Polaków. Ja uważam, że jeśli rodacy nie mają traum katolickich to mają zupełnie inne równie szkodliwe. Generalnie nasze społeczeństwo nie jest zdrowe i to widać na każdym kroku. Myślałam, że jest to portal szamański. Wkopałam się bo wygląda na antykatolicki. W nagłówku jest napisane magazyn rozwojowy. To mi bardziej wygląda na krytykanctwo i to bardzo ogólnikowe niż na rozwój. Jeśli coś jest źle to jak temu zaradzić? Jak edukować społeczeństwo? Interesuje mnie konstruktywna dyskusja . Widocznie mam inne spojrzenie na rozwój. 

[foto]13. Przesada • autor: Przemysław Kapałka (2014-07-16 20:11:20)

Artykułów, które można nazwać antykatolickimi, jest tu może jeden na 20. Szamańskich i astrologicznych jest o wiele więcej. Podobnie jest z krytykanctwem. Może właśnie takie artykuły sobie wybierasz? Antykatolickie nastawienie większości piszących tutaj wynika z przykrych doświadczeń z tą religią i z tego, że to właśnie ona występuje zdecydowanie przeciw wszystkiemu, co nie idzie po jej linii. A że czasami pojawia się coś, co tą religię wyśmiewa lub krytykuje - chyba jest to naturalna konsekwencja takiego stanu rzeczy.

Co do innych zarzutów nie czuję się właściwym adresatem do odpowiedzi.

[foto]14. Droga Gosiu • autor: Boruta /Bogdan Zawadzki (2014-07-16 20:43:10)

wcale nie "wkopałaś się"...Taraka nie jest żadnym portalem "anty-" . Znalazłem tutaj niezliczoną ilość "interpretacji" z zakresu interesujących mnie tematów , których daremnie byłoby szukać gdzie indziej. I nie przeszkadza mi w tym mój światopogląd, chociaż czasem język i palce świerzbią. Jednak nie wchodzę tutaj nikogo nawracać ale wciąż uczyć się czegoś (odkrywać coś) nowego....w tym także, panowania nad swoimi emocjami (to chyba niezbędny warunek)

Pozdrawiam