Przejdź do Taraki "dużej" - na szeroki ekran
zdjęcie Autora

2012-05-11

Piotr Jaczewski

100 Domykanie wewnętrznych procesów

Zastanawiałem się, co spowodowało ów przypływ inspiracji nt. rozliczeń wewnętrznych. Oczywiście pomijając racjonalne powody typu kontynuacja pisania.
Chwyciła mnie parcie na okrągłą liczbę. To setny wpis na tym blogu.
Dokładniej to parcie z punktu widzenia hipnotyzera (i nie tylko wg modelu hipnozy) określa się mianem domknięcia procesu.
Jest to fragment hipnotyzerskiego truizmu: WSZYSTKIE SUGESTIE DĄŻĄ DO REALIZACJI. Niestety ten truizm tyczy się zarówno głupich jak i mądrych sugestii, takich które przeszkadzają, jak i takich, które wnoszą coś konstruktywnego do naszego życia.
Z życia codziennego znamy ten efekt z sytuacji kiedy np. powstrzymujemy swoją silną reakcję, (najczęściej) ochotę na nawsadzanie komuś, nagle spotyka nas gonitwa myśli, bezsenność, dostajemy psychicznej-myślowej sr...czki czy chwilowego ADHD.  Z punktu widzenia hipnozy(i nie tylko):Niedomknięty proces wewnętrzny dąży do domknięcia.
Efekt tego domknięcia możemy zaobserwować dla odmiany w restauracji czy pubie, kiedy po zapłaceniu rachunku nagle znikamy z psychicznego radaru kelnera, czy kelnerki. Nagle wydaje się, że dotkneła ich amnezja, a my obdarzeni zostaliśmy czapką niewidką. To naturalne funkcjonowanie ich pamięci sprowadzający się dla nas do tego, że zamknięty rachunek równa się zamknięty proces obsługi.
Z ciekawostek (skoro jesteśmy przy luźnych rozważaniach) jest to jeden z hipnotycznych modeli powstawania uzależnień czy nałogów, kiedy wokół jednej niezamkniętej czy przerwanej pętli zdarzeń "akcja"-"reakcja", "myśl" - "działanie" "sugestia" - "realizacja sugestii" zbudowana zostaje druga pętla np. sięgnij po papierosa - zapal. Sięgnij zapal. .. itd programistyczne do while (pierwotna pętla procesu została zamknięta). W takich warunkach wewnętrzna pętla działania jest kontynuowana dopóki pierwotna pętla nie została zamknięta: dopóki proces realizacji pierwotnej sugestii nie dobiegł końca lub dopóki ona nie została anulowana(szczególna forma kończenia procesu).
Z tej rocznicy hipnotyczny prezent za który nie musisz płacić. ZWTP. Tj. Zapłacisz korzystając z niego i robiąc DLA SIEBIE DZIESIĘĆ RAZY coś miłego. Na moje konto. (Żart :)) Hipnotyzerzy są wredni, ale czasem warto ich słuchać :)
Sęk w tym, że nie musisz świadomie poznać sugestii, jej treści aby ją anulować. Wystarczy kontrsugestia! Tu wielokrotnie ludy pierwotne, ezoterycy (też społeczny lud pierwotny:)) , czy szamani wielokrotnie byli mądrzejsi niż cywilizowani ludzie. Znali TRZY podstawowe prawdy, mądrości, sposoby radzenia sobie z owymi niezamkniętymi pętlami.
1. To jest dziwna prawda, że owe niezamknięte pętle potrafią próbować domykać się za pośrednictwem zewnętrznych sytuacji. To magiczna funkcja transu kształtująca naszą rzeczywistość. Np. Ja pisząc ten te słowa, czy dokładniej w przerwie pomiędzy pisaniem z impulsu czy kompulsywnie otworzyłem książkę byron katie Kochaj to co masz! I czytam:
7.
Kiedyś mojemu wnukowi Race'owi kupiłam na urodziny plastikową figurkę Dartha Vadera, ponieważ mnie o nią poprosił. Właśnie skończył trzy lata; nie znał gwiezdnych wojen, ale chciał mieć tą figurkę. Kiedy do figurki wrzuci się monetę, słychać muzykę z filmu i ciężki oddech Dartha Vadera. A potem mówi on: "Jestem pod wrażeniem, ale jeszcze nie jesteś rycerzem Jedi" i podnosi miecz jakby chciał nadać mocy temu, co mówi. "Babciu, ja nie Jedi" i potrząsnął główką. Odparłam "Kochanie, możesz być dla babci małym rycerzem Jedi" A on odpowiedział "Ja nie" i znowu potrząsnął główką.
Mniej więcej tydzień później zadzwoniłam do niego i zapytałam " Kochanie Jesteś już rycerzem Jedi? Czy jesteś babci  malutkim rycerzem Jedi" A on powiedział smutnym głosem "Ja nie". Nawet nie wiedział, co to Jedi, nawet nie pytał o to a mimo to, chciał nim być. I tak malutki chłopczyk spełniał rozkazy plastikowej zabawki i był bardzo rozczarowany w dojrzałym wieku trzech lat.
Wkrótce po tym przyjaciel zaprosił mnie na przelot nad pustynią jego samolotem. Opowiedziałam mu o kłopocie z rycerzem Jedi i zapytałam, czy Racey może lecieć z nami. Odpowiedział że tak i uśmiechnął się, ponieważ przyszedł mu do głowy pomysł. Dogadał się ze służbą naziemną i kiedy lądowaliśmy, usłyszeliśmy dobiegający z głośników w kabinie głos: Racey, jesteś rycerzem Jedi! Teraz jesteś rycerzem Jedi!". Racey  przewrócił oczkami w niedowierzaniu. Zapytałam go, czy już jest rycerzem Jedi. Nie odpowiedział. Kiedy dojechaliśmy do domu, natychmiast pobiegł po Dartha Vadera. Wrzucił do zabawki monetę, muzyka zaczęła grać, ciężki oddech, podniesiony do góry miecz i głęboki głos powiedział "Jestem pod wrażeniem, ale jeszcze nie jesteś rycerzem Jedi: Wydaje się, że tak musiało być, bo kiedy go ponownie zapytałam, ponownie odpowiedział: "Babciu, Ja nie".
Szczęka oczywiście mi opadła odrobinę ku ziemi, na mądrość nieświadomości, bo oczywiście książka znalazła się w miejscu w którym mogłem ją otworzyć jakiś miesiąc wcześniej! Pewien fragment mojej własnej niedomkniętej pętli wewnętrznej.
Dalej Katie przekonuje oczywiście, że THE WORK, czyli praca może rozpuścić negatywne osądy. Czysta samoreklama, tj. sposobów na zakończenie. Zdradzę ci sekret: Nie jesteś 3 letnim Raceyem, masz szerszy światopogląd i możesz zdecydować, że jesteś Jedi! I zdecydować o tym, że możesz zamknąć takie pętle, które są problematyczne. tj. obdarzyć się siłą do zrobienia tego. Tu zdaniu Katii mogę nadać wartość przydatnego samooszustwa, czy kłamstwa pt. jest to próba nadania owej mocy decyzji za pomocą tej metody, którą sama zna i promuje.

2. Rytuał przejścia ma moc zamknięcia niedomkniętych pętli, jeśli go taką mocą obdarzysz. Święta równonocy, powitania wiosny, święta plonów, obrzędy inicjacyjne to szczególna mądrość domykania niedomkniętych pętli. Podsumowania i zamknięcia cyklu, otwarcia się na nowe. W podobny sposób, niektórzy ludzie całkiem rozsądnie po przyjściu do domu z pracy biorą prysznic, zmieniają ubranie na domowe. Symbolicznie, formalnie i ostatecznie odcinają się od hipnotycznej rzeczywistości pracy. Nawet powracający temat "roboczy", nie wytrąca ich z domowego rytmu, natychmiast znika i pozwala cieszyć się domową atmosferą.
W podobny sposób możesz stworzyć sobie i wyznaczyć rytuał zamykający przeszkadzajace ci pętle myśli-akcji -reakcji, czy nawet wydarzeń życiowych. W dowolnej formie, wystarczy uczynić go odpowiednio ważnym i poważnym, znaczącym, obdarzyć taką mocą.
Czy to jest zamknięcie szafek w kuchni, wysprzątanie szafy, zapisanie na kartce powracających tematów i podarcie jej lub spalenie, zapalenie świeczki czy rytuał wykupu nie ma najmniejszego znaczenia. Liczy się twoja pewność tego, że twoja nieświadomość. Duchy czy Bogowie, podświadomość lub mały palec u stopy posłuchają tej sugestii.

Piotr Jaczewski

Komentarzy nie ma.